Kategorie
Uncategorized

Jak nauka języka wpływa na mózg?

Już wiele lat temu udowodniono, że wszelkiego rodzaju nauka pozytywnie wpływa na ludzki mózg. Sprawia to nie tylko, że osoba ucząca się poznaje nową wiedzę, ale ponadto dba o swoje neurony.

Jednym z lepszych sposobów na utrzymanie młodości swojego mózgu z pewnością jest nauka języków obcych. Ich poznawanie oraz regularne posługiwanie się nimi wpływa na wzrost poziomu inteligencji, lepszą pamięć oraz zdolność koncentracji. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak nauka języka wpływa na mózg.

Wpływ nauki języka na mózg — najlepsze wyzwanie dla umysłu

Oprócz wyżej wymienionych korzyści, nauką języka obcego pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji. Warto pamiętać o tym, że poznawanie drugiego języka (i każdych kolejnych) działa na ludzki mózg jak dobrze dobrany trening fizyczny na ciało. Język obcy to nic innego, jak niezwykle złożony kod. Jego regularne poznawanie oraz posługiwanie się nim to dla ludzkiego mózgu z pewnością najlepsza i najbardziej skuteczna gimnastyka.

Powolne rozszyfrowanie tego skomplikowanego kodu stanowi jedno z największych wyzwań dla mózgu. Sprawia to, że szare komórki poddawane są niemałemu wysiłkowi, który jednak bardzo opłaci się w przyszłości. Liczne przeprowadzone badania udowodniły, że poznawanie języków innych, niż ten ojczysty, to najlepszy sposób na stymulowanie rozwoju inteligencji. Dzięki temu można również utrzymać sprawny i młody umysł, niezależnie od wieku, w jakim zaczyna się nauka języka.

Jak nauka języka wpływa na mózg? — zalety

Bardzo często słyszy się, że mózg to mięsień, który należy regularnie ćwiczyć, jak wszystkie inne. Jest w tym sporo prawdy. Z pewnością największym i jednocześnie najbardziej efektywnym językiem jest poznawanie języków obcych. Już dawno wykazano, że osoby znające przynajmniej jeden język obcy, mogą liczyć na wiele korzyści. Jakich? Przede wszystkim pozwala to na osiągnięcie dużo wyższego poziomu inteligencji. Mózg poznaje bowiem nową umiejętność, jaką jest rozkodowywanie kodów językowych.

Ponadto poligloci dużo lepiej radzą sobie z planowaniem oraz ustalaniem priorytetów. Dużo lepiej odnajdują się także w sytuacjach, kiedy konieczne jest podjęcie jakiejś ważnej decyzji. Osoby znające inne języki są także bardziej spostrzegawcze i potrafią lepiej zrozumieć inny punkt widzenia. Badania udowodniły też, że poligloci osiągają dużo wyższe wyniki na wszelkiego rodzaju testach i egzaminach, dużo lepiej skupiają swoją uwagę i poprawiają pamięć, co pozwala uniknąć choroby Alzheimera czy demencji.

Wpływ nauki języka na mózg

Warto teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, co o poznawaniu języków mówi nauka. Przede wszystkim dzięki temu można skutecznie zwiększyć wzrost rozmiaru mózgu. Ponadto nauka języków obcych wpływa na rozwój ośrodka mowy, a także hipokampu, czyli części mózgu, która odpowiada za przechowywanie, kształtowanie i odzyskiwanie wspomnień. Podczas nauki zwiększa się także liczba połączeń nerwowych w mózgu.

Co jednak z pewnością najważniejsze, znajomość więcej niż jednego języka pozwala opóźnić proces demencji oraz postępy choroby Alzheimera nawet o cztery i pół roku. Dla porównania, najlepsze leki na tę chorobę spowalniają symptomy od 6 miesięcy do roku. Przeprowadzono również badania, jak zachowuje się mózg osoby starszej, która zna przynajmniej jeden język obcy. Wyniki jasno pokazały, że mózg u takiej osoby jest znacznie młodszy i wykazuje większą aktywność, niż ma to miejsce w przypadku rówieśników bez znajomości języka.

Jak skutecznie uczyć się języka?

Aby móc skutecznie rozwijać swój umysł, konieczny jest odpowiedni sposób nauki. Monotonne “wkuwanie” listy słówek zakończy się jedynie frustracją i zmęczeniem. Dużo lepszym sposobem jest zdecydowanie się na profesjonalny kurs językowy w Opolu. Metropolitan School to najlepszy sposób dla każdej osoby, które chcą poznawać języki pod okiem specjalistów. Szkoła językowa oferuje wiele kursów, również tych mniej popularnych języków, a także nowoczesne podejście do nauki, które skutecznie wpływa na rozwój mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *