Kategorie
Uncategorized

Jak przygotować się do matury z angielskiego

Egzamin dojrzałości to dla wielu najtrudniejszy test w całej historii edukacji. Jego celem jest sprawdzenie, czy osoba, która odbyła całą obowiązkową w naszym kraju edukację, zdobyła wystarczającą wiedzę przez wszystkie lata nauki, a także jest pewnego rodzaju przepustką na studia – czyli do dalszego kształcenia się.

Bazowy egzamin dojrzałości składa się z 3 przedmiotów obowiązkowych, czyli język ojczysty, matematyka oraz język obcy nowożytny. W przypadku tego ostatniego można podejść do matury z języka, którego uczymy się w szkole najdłużej i znamy najlepiej. W zdecydowanej większości przypadków jest to język angielski, dlatego powszechnie przyjmuje się, że podstawą jest właśnie egzamin z angielskiego.

Nauka języków obcych w polskich szkołach ma długą tradycję. Wcześniej były to rosyjski, potem niemiecki, a od wielu lat najpowszechniejszy jest właśnie angielski. Niektóre szkoły uczą dwóch języków naraz np. angielskiego i francuskiego, co daje dzieciom jeszcze większe możliwości. Mimo wielu lat uczęszczania na lekcje, niektóre dzieci – mimo najszczerszych chęci – mogą mieć spore problemy z nauką i rozumieniem obcego języka, dlatego dla nich egzamin dojrzałości może być bardzo trudny, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwy do zdania. Co więcej – niezaliczenie choćby jednego modułu z trzech podstawowych skutkuje wstrzymaniem wydania świadectwa maturalnego do czasu, aż maturzysta nie podejdzie ponownie do egzaminu dojrzałości i nie zdobędzie odpowiedniej ilości punktów, aby go zdać. Nie wszystko jednak stracone. Nawet osoby, którym angielski sprawia ogromne trudności, mogą zdać za pierwszym podejściem. Jak się przygotować do matury z angielskiego, aby nie musieć jej powtarzać? Odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z egzaminem można znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkich.

Matura z języka angielskiego - jak obecnie wygląda egzamin?

Na maturzystów przystępujących do egzaminu z języka obcego czeka test składający się z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. W ramach tego pierwszego uczeń otrzymuje  arkusz z określoną liczbą zadań zamkniętych i otwartych, na które musi odpowiedzieć. Na samym końcu arkusza zazwyczaj znajduje się natomiast zadanie polegające na napisaniu krótkiego tekstu np. opowiadania. W drugiej części egzaminu będzie sprawdzana natomiast umiejętność rozumienia mowy w obcym języku, a także porozumiewania się nim. Często przybiera formę prezentacji lub odpowiedzi na pytania egzaminatorów. Ważne, aby odpowiedzi były rozbudowane, co da zespołowi egzaminującemu rzetelny pogląd na umiejętności językowe.

Czy matura z angielskiego jest trudna?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Dla niektórych egzamin dojrzałości z języka obcego jest wyłącznie formalnością, a nierzadko zdarza się, że osoby, którym świetnie poszedł język obcy, miały problemy z innymi przedmiotami. Są również osoby, które radzą sobie doskonale w języku ojczystym i matematyce, jednak angielski to ich pięta achillesowa i szukają odpowiedzi na pytanie “jak przygotować się do matury z angielskiego”, chcąc podejść do egzaminu i zdać go na jak najlepszy wynik.

Jak dobrze przygotować się do matury z języka angielskiego?

Po pierwsze – spokój. Nerwowe wpisywanie w wyszukiwarkę “jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego” czy innych, podobnych haseł nie jest pomocne. Należy się uspokoić i wyciszyć, a następnie przejść do powtarzania materiału. Można posiłkować się maturami archiwalnymi, co może okazać się bardzo pomocne. Żeby usprawnić proces nauki, można też skorzystać z klasycznych fiszek lub pomocy technologicznych, czyli aplikacji na telefon do nauki języków.

Czego unikać podczas nauki do matury z języka obcego?

Na pewno zadręczania się myślami typu “co będzie, jak nie uda mi się zdać?” – nawet najlepszym zdarzają się niepowodzenia. Niezaliczony egzamin nie jest końcem świata. Na pewno nieco komplikuje sytuację, ale na szczęście system jest opracowany tak, że pojedynczy niezaliczony przedmiot można zdawać ponownie już w sierpniu. Należy też unikać kompulsywnego i długiego uczenia się – przyniesie to odwrotne od zamierzonych rezultaty. Trzeba uczyć się i powtarzać materiał z głową, aby się nie przemęczać i nie spowodować tym samym problemów ze skupieniem i zapamiętywaniem.

Gdzie szukać pomocy w przygotowaniach do matury z języka angielskiego?

Pomoc w przygotowaniach do matury z angielskiego można uzyskać w Internecie, od nauczycieli w szkole i nie tylko. Jednym z najlepszych wyjść jest skontaktowanie się z naszą szkołą języków obcych, gdzie można spokojnie odbyć  kurs maturalny z języka angielskiego przygotowywać się do egzaminu na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *