Z czego Ci Anglicy się śmieją…

brytyjski humor 2021

I z czego Ci Anglicy się śmieją…

Specyficzne poczucie humoru

Powiedzieć, że angielskie poczucie humoru jest specyficzne, to jakby nie powiedzieć nic. Każdy naród posiadając swoją kulturę ma również inne podejście do dowcipu, rozładowywania napięcia i puenty. Brytyjczycy odznaczają się przenikliwym sarkazmem i ironią, dystansem do własnych przywar i kamiennej twarzy, przy groteskowych konkluzjach.

british comedian 2021
Jimmy Carr

Oryginalna perspektywa

Obserwując w jaki sposób wyspiarze brytyjscy żartują, wskazane jest wspomnieć, dlaczego w ogóle posiadamy taką umiejętność śmiania się z siebie i wszystkiego dookoła. Nie mam tu na myśli prymitywnego naigrywania się, ale konstruktywną biegłość w komentowaniu otaczającej rzeczywistości w sposób żartobliwy. Psychologicznie humor jest jedną z tych rzeczy, która jest konieczna do poprawnego funkcjonowania. Jest swoistym mechanizmem obronnym na zjawiska i doświadczenia, które niejako nas przerastają. Sprawia, że dystans między rzeczami śmiertelnie poważnymi, a niefrasobliwymi się zmniejsza.


Ukryte znaczenie

Ten balans jest bardzo ważny, ponieważ pomaga nam zmagać się z trudami codziennego życia. Nierzadko rozluźnia nas, ale i jest podstawą do wartościowych przemyśleń, albowiem i śmiech niekiedy może być nauką, a niejeden żart może być słodko-gorzki i posiadać drugie dno oraz głęboką treść. To właśnie przede wszystkim kojarzy mi się z brytyjskim humorem, pewna nieustępliwość w prześmiewaniu wszystkiego co się da, ale nie po to, by sprawić komuś przykrość, lecz skomentować coś w kreatywny, figlarny i ciekawy sposób.

british comedy 2021Trudna sztuka

Posługiwanie się absurdem w połączeniu z trafnymi obserwacjami to bardzo trudna sztuka, a Brytyjczycy nieraz udowodnili, że są w tym dobrzy, jeśli nie najlepsi. Niemal legendarna już grupa komików Monthy Pythona stworzyła unikalny styl, który stał się ikoną brytyjskiego podejścia do absurdu i roztropności w posługiwaniu się nim. W swoich produkcjach telewizyjnych, serialach jak i filmach pełnometrażowych dotykali problemów społecznych, jak i zagadnień filozoficznych. Wszystko to oczywiście za fasadą szerokiego uśmiechu lub niczym nieskrępowanej ironii.

Dystans do siebie przede wszystkim

Angielski humor nie należy do najłatwiejszych. Wymaga od odbiorcy ogromnego dystansu do własnych przemyśleń i wrażliwości, ponieważ pewne jest, że każdy brytyjski komik będzie chciał wyrwać cię z twojej strefy komfortu i rzucić na szerokie wody, zmieniając Twoją perspektywę patrzenia na różne rzeczy. Nie powinno się wtedy myśleć, że robi to z braku szacunku do twoich przekonań, ale by własna reakcja mogła dać ci przynajmniej garstkę przemyśleń. Angielski humor pod płaszczykiem figlów i lekkoduszności w swojej istocie prowokuje do myślenia, obnaża nasze własne wady i niedostatki, by spojrzeć na nie krytycznie. Nie brakuje oczywiście też bardziej relaksujących form dowcipu, jak np. ta zaprezentowana przez znanego na całym świecie Jasia Fasolę. To właśnie część tego balansu: jest czas by nasza wrażliwość reagowała na cięty żart ale i jest czas, byśmy bez wstydu i zaangażowaniem pośmiali się z frywolnych wygłupów, a niewykluczone, że kryje się tam również coś o nas samych.


Przydatny materiał? Podziel się


Formularz zgłoszeniowy


    Pola oznaczone (*) są wymagane