Projekty szkolne i studenckie integrujące ludzi z innych krajów

Projekty szkolne i studenckie integrujące ludzi z innych krajów

Spis treści:

1. Wymiany szkolne – czy warto dobrze umieć język obcy?
2. Jak dokładnie wygląda wymiana uczniowska?
3. Erasmus+ i inne programy stypendialne
4. Wymiana studencka – sposobem na naukę języka?
5. Praktyki i staże – czyli dlaczego warto uczyć się języka obcego
6. Jakie korzyści dają nam wyjazdy zagraniczne?
7. Podsumowanie – oferta szkoły językowej Metropolitan School w Opolu

Według wielu ludzi najlepszą metodą nauki języka obcego jest całkowite zanużenie się w danym języku poprzez choćby oglądanie seriali w oryginale albo czytanie książek. My też się z tym zgadzamy, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszej formie nauki: praktyce. Może się to wydawać trudne: w końcu gdzie można spotkać osobę będąca native speakerem i jak nawiązać z nią kontakt? Z pomocą przychodzą rożnego typu projekty szkolne i studenckie, w których można uczestniczyć już nawet w podstawówce!

W tym artykule omówimy główne rodzaje przedsięwzięć edukacyjnych dzięki którym zarówno poznamy obcokrajowców, jak i podszlifujemy kompetencje językowe.

Wymiany szkolne – czy warto dobrze umieć język obcy?

Wiele szkół podstawowych oraz średnich organizuje wymiany uczniowskie we współpracy ze szkołami partnerskimi w innych krajach. Informacje o organizacji tego typu wyjazdów są podawane często już na etapie rekrutacji do szkół, gdyż wiele z nich trwa od lat. Jeżeli zależy nam na wymianie do konkretnego kraju lub obszaru językowego, to warto zapoznać się z ofertą wyjazdów międzynarodowych przed podjęciem nauki w danej placówce. Warto podkreślić w tym miejscu, że tak naprawdę to, do jakiego kraju jedziemy, nie ma zbyt dużego znaczenia, a już zwłaszcza wtedy, gdy planowana wymiana ma być anglojęzyczna. Czechy, Niemcy, Szwecja czy Słowenia – w każdym z tych krajów poznasz świetnych ludzi!

Jak dokładnie wygląda wymiana uczniowska?

Ile szkół, a nawet ile wymian, tyle odpowiedzi na to pytanie. Generalnie założeniem każdej wymiany jest poznanie ludzi z innego kraju, ich kultury i tradycji, a przede wszystkim nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Zazwyczaj uczniowie obydwu szkół są łączeni w pary na podstawie formularzy osobowych, w których podają informacje o swoich zainteresowaniach, rodzinie, ale też posiadanych zwierzętach lub innych czynnikach, które mogłyby wykluczyć ze wspólnego mieszkania.

Następnie osoby te nawiązują ze sobą kontakt i zaczynają się poznawać. To jest pierwszy moment, gdy wystawiamy swoje umiejętności językowe na próbę. Na początku najczęściej tylko piszemy z naszym partnerem, więc możemy się dłużej zastanowić jak powinno wyglądać dane zdanie albo sprawdzić w słowniku znaczenie danego wyrazu. Pamiętajmy tylko, ze nikt nie wymaga od nas całkowitej poprawności językowej. Nie piszemy przecież listu do królowej Elżbiety, tylko wiadomości do naszego rówieśnika, który prawdopodobnie też wciąż uczy się języka.

W końcu nadchodzi ten dzień – jedziesz na wymianę. U celu podróży odbierze Cię Twój partner i jego rodzina, z którą spędzisz kilka najbliższych dni. Dzięki mieszkaniu w domu rodziny goszczącej nie tylko poznasz ich zwyczaje i zasmakujesz regionalnej kuchni, ale będziesz także cały czas musiał używać języka obcego.

Na początku może to być trudne i stresujące. To nic dziwnego, nie martw się! Po jakimś czasie oswoisz się i nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz prowadzić długie rozmowy przy stole w obcym języku. Wielu ludzi boi się blokady językowej, ale podczas wymiany nie ma możliwości, aby umysł się nie odblokował. Gdy zobaczysz, że twoi rozmówcy też nie wszystko potrafią powiedzieć albo robią błędy gramatyczne, poczujesz się pewniej i zrozumiesz, że mówienie, nawet z błędami, to wciąż sposób na komunikację, który przynosi zamierzone efekty.

Erasmus+ i inne programy stypendialne

Wielu z Was zapewne słyszało o międzynarodowym programie stypendialnym Erasmus+, w ramach którego studenci mają możliwość wyjazdu na określony czas na uczelnię zagraniczną. Czy wiecie, że Erasmus to nie jedyna możliwość udziału w dofinansowanym wyjeździe i, co więcej, nie tylko na studia? Wśród studentów zainteresowanych językiem niemieckim bardzo popularne jest stypendium DAAD umożliwiające studiowanie w Niemczech.

Warto zapoznać się z ofertą międzynarodową swojej uczelni, bo wiele z nich oferuje ciekawe programy podwójnego dyplomu, a także wyjazdy w ramach umów bilateralnych, które wprawdzie nie oferują stypendiów na utrzymanie się w danym kraju, ale pozwalają studiować nieodpłatnie na uczelniach na całym świecie.

Wymiana studencka – sposobem na naukę języka?

Oczywiście największa popularnością cieszą się wymiany, podczas których studenci decydują się na spędzenie semestru bądź roku na uczelni zagranicznej. Uczęszczanie na zajęcia prowadzone w obcym języku to duże wyzwanie dla młodych stypendystów, ale przecież nie ma lepszego czasu na przygody niż okres studiów, więc potraktujmy to właśnie w ten sposób. Biorąc udział w projektach grupowych z ludźmi z różnych części świata nie tylko poznamy nowych znajomych, ale też rozwiniemy nasze kompetencje językowe. Przecież nie da się prowadzić wspólnych projektów nie rozmawiając.

Skoro się już znamy i rozmawiamy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić się po wykładach na wspólny wypad. Wiadomo, że urokiem studenckiego życia jest to, że poznajemy masę ludzi i spędzamy większość czasu ze znajomymi. Ciągłe używanie języka obcego stanie się dla nas po pewnym czasie tak naturalne jak posługiwanie się mową ojczystą. Tego typu wyjazdy są też dostępne dla uczniów szkół średnich. Sprawdź, być może Twoja szkoła pomaga w aplikowaniu do programów wymiany dla licealistów, dzięki czemu spędzisz kilka miesięcy np..

Praktyki i staże – czyli dlaczego warto uczyć się języka obcego

Czy wiesz, że nie trzeba być studentem, aby wyjechać na praktyki zagraniczne w ramach programów stypendialnych? Uczniowie mają często okazję skorzystać z programu Erasmus+ jeszcze w czasie nauki w technikum, aby wyjechać w celu odbycia praktyk zawodowych. Podczas miesięcznego (lub dłuższego) pobytu za granicą praktykanci pracują w zakładach związanych z ich kierunkiem szkoły lub studiów, gdzie poznają specyfikę pracy danej firmy, jak i innego kraju. Uczą się w tym czasie słownictwa branżowego i realnego użycia języka obcego w życiu.

Szczególnie wartościowe dla praktykantów są bezpośrednie kontakty z klientami, podczas których muszą wykazać się wiedzą zawodową i językową jednocześnie. Jak wiadomo, nie samą pracą żyje człowiek, a pracownicy czasem organizują wspólne wyjścia. Większość z nich zapewne nie mówi w tym samym języku, co stwarza kolejną świetną okazję do polepszenia umiejętności komunikacyjnych. Nawet prowadząc small talk w biurze stale uczysz się języka.

Jakie korzyści dają nam wyjazdy zagraniczne?

Wielu ludzi zastanawia się, jakie korzyści przyniesie im wyjazd za granicę. Boją się, że nie dadzą rady samodzielnie żyć w innym kraju, że nie zrozumieją wykładów i zmarnują pół roku swoich studiów. To duży błąd, przez który można utracić możliwości, które w przyszłości już się prawdopodobnie nie pojawią. Słuchanie opowieści znajomych, którzy właśnie wrócili z wyjazdu może być dla nas przykre.

Zdecydowana większość osób wyjeżdżających za granicę w trakcie szkoły i studiów bez wahania deklaruje, że dzięki tym wyjazdom otworzyli się na świat, zyskali biegłość językową i niejednokrotnie poznali ludzi, z którymi wiele lat później wciąż utrzymują kontakt. Część z nich kontynuuje studia za granicą albo nawet przeprowadza się na stałe. Pracują w międzynarodowych środowiskach i nie boją się wyzwań. Tym bardziej nie martwią się o swoje umiejętności językowe, bo wiedzą, że dzięki pracy w obcym dla siebie języku jego nauka nie jest aż tak trudna – obca mowa właściwie sama wchodzi do głowy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu zdecydujecie się na udział w wymianie, lub innym projekcie, który pozwoli Wam poznać lepiej język obcy.

Jeśli przed udziałem w semestrze na zagranicznej uczelni, czy wyjeździe szkolnym chcielibyście podszlifować swoje umiejętności, lub po prostu rozpocząć naukę nowego języka – koniecznie zajrzyjcie do naszej oferty. Prowadzimy zarówno ustandaryzowane kursy językowe stacjonarnie w Opolu i online, jak i indywidualne korepetycje w szerokiej gamie języków!

Dzięki naszej pomocy żaden język obcy nie będzie Ci straszny! Do zobaczenia na naszych kursach.


Przydatny materiał? Podziel się


Formularz zgłoszeniowy


    Pola oznaczone (*) są wymagane